Konjević: Zadatak Vlade nije da se miješa u tržište, već da stvori regulatorni okvir pogodan za poslodavce

Konjević: Zadatak Vlade nije da se miješa u tržište, već da stvori regulatorni okvir pogodan za poslodavce

1

Generalni sekretar Crnogorskog udruženja poslodavaca – Raško Konjević, gostovao je u emisiji Na kraju dana na Televiziji E.

Tom prilikom govorio je na temu kada će na prihodi i rashodi biti u pravom omjeru i koliko su značajni poslodavci značajni za crnogorsku privredu.

Potrebno je da svaka nova Vlada radi na boljem i pozitivnijem poslovnom ambijentu koji bi ojačao poziciju poslodavaca, ali poslovanje na tržištu. Crnogorskom udruženju posladavaca Vlada i sindikati su partneri – zato što su Vlada, sindikati i poslodavci tri elementa socijalnog dijaloga. Zadatak Vlade nije da se miješa u tržište, već da stvori regulatorni okvir pogodan za poslodavce.

On se osvrnuo i na mlade koji po završetku studija žele da se zaposle u državnim firmama, a to je nešto što treba mijenjati, jer su poslodavci u posljednje vrijeme često potpuno nezasluženo etiketirani. Prokomentarisano je i povećanje zarada, te rečeno da nema povećanja bez povećanja produktivnosti.

Stalno se vraćamo na regulatorni okvir ili ambijent koji stvara Vlada za vođenje i kreiranje biznisa. To je izuzetno važno da bi smo mogli da imamo ambijent u kom će kroz poslovne rezultate i povećanje produktivnosti doći do povećanja zarada. Bez tih uslova nije realno očekivano povećanje.

Prema Konjeviću duži vremenski period postoji problem na našem tržištu rada, jer u Udruženju imaju konstantne zahtjeve za zapošljavanje, ali se to ne može popuniti onim što imamo u strukturi nezaposlenih na tržištu rada. Ono što bi bilo važno za Vladu ali i za društvo u cjelini je integrisanje poslodavaca i privrede.

Kreiranje zakona i ekonomske politike, ima svoju refleksiju na poslodavce. Ukoliko je ona pozitivna, biće pozitivna i za Vladu i društvo. Zato je važno da se poslodavci više integrišu u kreiranje ekonomske politike, od kad pravite budet do toga kada donosite ključne zakone.

Crnogorski poslodavci, naročito članovi Crnogorskog udruženja poslodavaca, čine 60% BDP-a i zapošljavaju desetine hiljada radnika – što ih čini izuzetno važnim za ekonomiju i crnogorsko društvo. Poslodavci i privrednici, jedini su koji stvaraju novu vrijednost i pune budžet zajedno sa građanima, zbog čega se njihov glas uvijek mora čuti i poštovati.

Društveno-ekonomske prilike štrajkova, inflacije i povećanih troškova života usljed priliva stranih državljana, otvaraju mnoga pitanja kao što je povećanje zarada, fer pravila tržišne utakmice, doprinosa itd. Analiza trenutne ekonomsko-socijalne situacije u Crnoj Gori potvrđuje kompleksnost odnosa prihoda i rashoda koji zauzimaju glavno mjesto u svim državnim i društvenim raspravama, pa mu se svakodnevno i posvećujemo.

Izuzetno je važno regulisati uslove u kojma posluju crnogorski poslodavci, s ozbirom da globalno-ekonomski faktori koji su uticali na našu privredu, zahtijevaju sudjelovanje države i proaktivnih socijalno-ekonomskih politika. Ova i slična pitanja najbolje bi se regulisala posredovanjem Crnogorskog udruženja poslodavaca kroz socijalni dijalog sa Vladom, zbog čega to mora biti prioritetno u narednom periodu.

Jednaka prava za sve, kao i tekovine evropskog prava, zahtijevaju da se crnogorska vlada posveti rješavanju ovog pitanja, te da Crnogorskom udruženju poslodavaca kao reprezentativnom predstavniku crnogorskog glasa poslodavaca, pruži priliku ispunjavanja svoje misije – razvijene ekonomije i pravednih tržišnih uslova za sve.

Kompletnu emisiju možete pogledati na linku ispod:

Podijelite ovu objavu: