CUP prihvatio poziv ministarke za sastanak, nosi joj na uvid pristupnice članstva koje generiše promet od tri milijarde eura

CUP prihvatio poziv ministarke za sastanak, nosi joj na uvid pristupnice članstva koje generiše promet od tri milijarde eura

Crnogorsko_udruzenje_poslodavaca-3_1280x850

Prvo Crnogorsko udruženje poslodavaca – CUP, sastaje se sjutra sa ministarkom rada i socijalnog staranja Naidom Nišić.

Ovaj sastanak rezultat je otvorenog poziva Ministarstva o reprezentativnosti poslodavačkih udruženja da se Crnogorsko udruženje poslodavaca može obratiti Ministarstvu rada i socijalnog staranja zarad procjene i sticanja statusa reprezentativnosti u Socijalnom savjetu.

Razlog sastanka i konkretan dokaz njihove snage i zasluženog mjesta u Socijalnom savjetu, je uručivanje i dostavljanje na uvid kopija pristupnica članova. Takođe, odaziv ministarkinom pozivu za sastanak 5.decembra, iskoristiće da, kao najsnažnije poslodavačko udruženje sa članstvom koje generiše godišnji promet preko tri milijarde eura i zapošljava nekoliko desetina hiljada radnika, utiču na jačanje instituta socijalnog dijaloga. Posebno će potencirati potrebu poštovanja evropske prakse i obnavljanja reprezentativnosti udruženja u kraćim vremenskim intervalima, tri do pet godina, čime bi se izbjegao monopolizam i zloupotreba položaja.

Iz CUP-a su još jednom podsjetili da su odluke aktuelnog Socijalnog savjeta nelegitimne imajući u vidu da je, Unija poslodavaca Crne Gore izgubila reprezentativnost po članu 198. Zakona o radu onoga trenutka kada je njen najveći broj članova prešao u CUP.

Iako su iz Ministarstva rada i socijalnog staranja više puta odgovorili da nemaju mogućnost preispitivanja statusa reprezentativnosti poslodavačkih udruženja, ali da ne isključuju saradnju, Crnogorsko udruženje poslodavaca vjeruje da će ministarstvo poštovati usvajanje evopskih standarda i uvažiti pluralizam poslodavačkih udruženja kroz snaženje socijalnog dijaloga.

Osim argumentovanih činjenica i zavidne brojke respektabilnih poslodavaca koji su u njihovom članstvu, CUP posebno potencira poštovanje pravne regulative, zbog čega Ministarstvo rada i socijalnog staranja prvo treba regulisati Pravilnik o utvrđivanju reprezentativnosti koji je zastarjeo. Podsjećaju da ovaj Pravilnik potiče iz 2005. godine i nekadašnje države Srbije i Crne Gore, ali i da je glavni problem u fingiranju socijalnog dijaloga i potpisivanju kolektivnog ugovora iza leđa većine legitimnih poslodavaca, ignorišući njihov glas i interese.

U nadi da će nova Vlada odbaciti upitnu politiku prethodne vlasti, CUP zaključuje da je poštovanje ovih zahtjeva u skladu sa poglavljem 19. u EU pregovaračkim procesima, te da će se time riješiti ne samo pitanja legitimnosti i reprezentativnosti, već i pitanja legislative i tržišno orjentisane ekonomije.

Podijelite ovu objavu: