Kostić: Vlada je imala još opcija osim zaduženja
Kostić: Vlada je imala još opcija osim zaduženja

Jučerašnje zaduženje u iznosu od 750 miliona, potvrdilo je prognoze nastavljanja prakse i kontinuirane potrebe crnogorskih javnih finansija za inostranom akumulacijom, što je prokomentarisao ekonomski analitičar i predsjednik Crnogorskog udruženja poslodavaca – prof.dr Vasilije Kostić.
Trebamo se baviti uzrokom, a ne posljedicama, tj. imperativno se moramo baviti onim što će smanjiti našu potrebu za zaduživanjem nasuprot detaljima samog čina. Počevši od toga da se Vlada izuzetno nepovoljno zadužila, do toga da je tako dugoročno nanijela štetu javnim finansijama, odnosno ekonomiji Crne Gore.
Objektivno rečeno, kako kaže on, Vlada ne kreira uslove na svjetskom finansijskom tržištu, pa se mogla zadužiti samo pod uslovima koji su trenutno vladajući. Takođe, treba imati u vidu da nije ova Vlada stvorila obavezu vraćanja duga koji dospijeva u ovoj godini (656 miliona, od čega 138 miliona za kamate), pa je zbog toga treba kritikovati.
Uprkos ovome, Vlada ubjeđuje javnost da se zadužila po povoljnoj kamatnoj stopi od 5,8%, zanemarujući da se prispjelo zaduženje refinansira po nepovoljnijoj, višoj kamatnoj stopi.
Kamatna stopa koja prelazi stopu ekonomskog rasta uzrokuje veće rashode kamata, a time i eksplozivno zaduživanje. Zato je upitan termin “povoljnog” zaduživanja. Smatram da bi se takvim moglo nazvati samo kada bi ga podredili produktivnom organizovanju društveno-ekonomskog sistema, što je moguće samo realizovanjem strukturnih promjena u ekonomskom sistemu. Jedino u odnosu na takav cilj, moguće bi bilo objektivno procjenjivati svako zaduživanje u budućnosti.
Osim ovoga, kako Kostić zaključuje, Vlada je imala još opcija osim zaduživanja. Trebalo je razmotriti emisiju na domaćem tržištu koja bi bila dostupna crnogorskim građanima i privredi, s obzirom da su depoziti građana i crnogorske privrede vrlo visoki.