CUP: Privrednike će skupo koštati prisiljena primjena OKU-a
CUP: Privrednike će skupo koštati prisiljena primjena OKU-a
Donošenje propisa bez saglasnosti sa onima koji su zaduženi za njihovo sprovođenje, objašnjava zašto se mnogi akti kod nas ne poštuju.
Smatramo da je Opšti kolektivni ugovor dogovoren iza zatvorenih vrata, bez učešća najvećeg dijela privrede, zbog čega ćemo upotrijebiti sva zakonska sredstva da se preispita valjanost ovako donijetog dokumenta.
Manjak dogovora
Iako je u pitanju najvažniji dokument kojim se regulišu prava, obaveze i odgovornosti iz radnog odnosa, iz procesa dogovaranja isključeni su relevantni subjekti koji treba da ga primjenjuju.
To su, prije svega, poslodavci, ali i stručna javnost koja je trebala biti dio javnih i stručnih rasprava tokom procesa pregovaranja. Drugi problem je upitna legitimnost Unije poslodavaca u potpisivanju takvog ugovora, jer reprezentativnost nije dokazala punih 17 godina.
Svih 200 članica našeg udruženja koje su potpisivanjem pristupnice dale ekskluzivno pravo zastupanja u socijalnom dijalogu, generišu gotovo 60 odsto BDP-a Crne Gore, a nemaju uvid u tekst ugovora.
Loša praksa
Smisao i potreba formiranja Socijalnog savjeta je socijalna inkluzija, čime bi se izbjegla narušena društvena kohezija usljed konfliktne prirode socijalnog partnerstva.
Ovdje je urađeno upravo suprotno. Iz procesa dogovaranja isključen je najveći dio onih na koje se OKU odnosi, a ionako krhka socijalna kohezija je dodatno narušena. Ovaj put na štetu onih na čijem radu počiva razvoj – na privredi.
Poštovanje akta je uslovljeno dogovorom svih zainteresovanih strana i to je osnovni preduslov da bi dogovor, odnosno akt proizvodio željeno dejstvo. Ako toga nema, onda imamo akt koji je donijet bez dogovora i to onda traži prisilinu primjenu tih normi, a to ima svoju cijenu. To je i objašnjenje zašto se mnogi akti u našoj praksi ne poštuju – upravo zbog toga što u njihovo donošenje nijesu uključeni akteri na koji se odnose.
Fokusiraćemo se na insistiranje da Ministarstvo rada i socijalnog staranja pokrene postupak utvrđivanja reprezentativnosti Unije poslodavaca. U suprotnom, Ministarstvo bi prekršilo zakon i fingiralo ispunjenje uslova iz Poglavlja 19, čime bi evropske partnere dovelo u zabludu.