Saopštenje: Stvarna dilema nije da li je budžet potrošački ili razvojnim, već kakvu perspektivu budžet odražava
Saopštenje: Stvarna dilema nije da li je budžet potrošački ili razvojnim, već kakvu perspektivu budžet odražava
Vrijeme formiranja predloga budžeta za narednu godinu je vrijeme pokretanja u osnovi iste rasprave između Vlade, koja budžet kreira, i dijela javnosti koja se sa predlogom budžeta ne slaže. Vlada, razumljivo, hvali budžet u svim njegovim elementima kao da nema nikavih manjkavosti, a protivnici budžeta ga kritikuju u svim njegovim elementima kao da u predlogu budžeta nema ničega vrijednog hvale.
Naravno, istina je između dva ekstrema: niti je budžet epohalan doprinos Vlade, kako ga Vlada želi predstaviti, niti je u toj mjeri loš da baš ničega valjanog u njemu nema.
Budući da se radi o najznačajnijem dokumentu u fiskalnoj godini, Crnogorsko udruženje poslodavaca ukazuje na potrebu da se i obrazloženje predloga budžeta od strane Vlade, kao i kritike u pogledu njegovog koncipiranja, svedu u okvire realnog i objektivnog pristupa. Da se odustane od „istorijskog doprinosa“, od strane Vlade, prilikom formiranja svakog predloga budžeta, kao i da se odustane od omalovažavanja i kritike istog predloga.
To podrazumijeva da se očigledne manjkavosti budžeta ne proglašavaju za njegove prednosti, kao ni da se očigledna unapređenja ignorišu i osporavaju. Jedino će na taj način biti moguće stvoriti uslove za sinergijski efekat svih društvenih subjekata u pogledu njegove realizacije, kao i u pogledu kreiranja boljih uslova za budućnost.
Ne treba zaboraviti da je budžet svojevrsna anticipacija budućnosti – budućnost prevedena na sadašnji trenutak, pa od našeg odnosa prema njemu zavisi i naša budućnost.
Samo stvaranje takvog obrasca u tretiranju ovako važnih pitanja, može rezultirati opštim dobrom kako za privredu tako i za građane, dok sve mimo toga iscrpljuje društvenu energiju i rasipa ionako ograničene resurse.